Aktualności Aktualności

Wykład Zbigniewa Pawlaka

"Koło Nauk Politycznych UJ, wraz z portalem miedzykulturami.pl

serdecznie zaprasza na wykład Zbigniewa Pawlaka, pt. "Zderzenia cywilizacji. Reportaż z narastającego konfliktu kultur Wschodu i Zachodu.". Odbędzie się on 11.10.2012 r., o godz. 17.00 w Auli Małej, Auditorium Maximum(ul. Krupnicza 33).
-
Ścierające się kultury Wschodu i Zachodu żyją ze sobą w narastającym konflikcie wywołanym brakiem zrozumienia i otwartości na ich różnice. Narastająca przemoc stawia nas niespodziewanie w środku globalnego
konfliktu. Odbiorcy zmuszeni są do poszukiwań odpowiedzi na pytanie "dlaczego?" - zadawane w bólu i poczuciu niesprawiedliwości. Wstrząsający reportaż z wydarzeń w Bieslanie (wrzesień 2004) prowokuje refleksję o świadomej odpowiedzialności i wyborach między "dobrem" a "złem".
-
Zbigniew Pawlak od 20 lat dociera do miejsc na terenie Jedwabnego Szlaku, takich jak Kaukaz i Afganistan, gdzie przez lata zajmował się strategiami rozwoju oraz coachingiem. Przez ponad 10 lat mieszkał w Środkowej Azji, biorąc udział w licznych projektach edukacyjnych i humanitarnych. Zafascynowany jest ludźmi Wschodu, ich życiem oraz kulturą. Historie usłyszane od tamtejszych przyjaciół stara się w przystępny sposób opowiedzieć słuchaczom zachodniego świata. Posiada duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, prowadzi gościnne wykłady na uczelniach i w szkołach, bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w Polsce i zagranicą.
 

Walter Benjamin w Krakowie

KNP UJ ma przyjemność zaprosić na:

Walter Benjamin w Krakowie

Spotkanie poświęcone myśli Waltera Benjamina i książce Adama Lipszyca "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina"

12 czerwca, wtorek, godzina 19:00, Czuły Barbarzyńca, ul Powiśle 11

Goście:
dr Piotr Graczyk (Kronos, UJ)
dr Adam Lipszyc (PAN, Collegium Civitas)
dr Jan Sowa (Ha!Art, UJ)
dr Jakub Momro (UJ)

Organizatorzy spotkania: Koło Nauk Politycznych UJ - Sekcja Niezależnej Refleksji Politycznej, Stowarzyszenie Doxotronica, Religia w filozofii postsekularnej UPJPII

SPOTKANIE Z RED. PIOTREM LEGUTKO


Kolejne organizowane przez KNP UJ spotkanie dotyczące kondycji współczesnych mediów i dziennikarstwa politycznego, a także zawodu dziennikarza i jego znaczenia dla społeczeństwa. Zapraszamy w poniedziałek, 4 czerwca o godzinie 18. na ul. św. Anny 6, w sali nr 8.
Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/314930098586571/

Drugi Obieg

Na portalu drugiobieg.org.pl znajdziecie:
"Demokratyczna Kampucza była jednym z najbardziej ludobójczych państw w historii świata.  Zaledwie w ciągu 4 lat reżim Pol Pota, a właściwie Salotha Sara doprowadził do śmierci około dwóch milionów obywateli, co stanowiło blisko 30% ówczesnej populacji kraju"  Wawrzyniec Banach "Pola Pol Pota"
http://drugiobieg.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=59:pola-pol-pota&catid=3:wiat&Itemid=12

"Tegoroczne Fryderyki zostały zdominowane przez Anię Rusowicz oraz zespół Zakopower. Wybór laureatów jest nieprzypadkowy, a to z uwagi na coraz częstsze sięganie przez młodych twórców do soc-popu, jak w przypadku Rusowicz, która czerpie pełnymi garściami z gwiazd pokroju Miry Kubasińskiej lub jak w przypadku formacji Zakopower, która akcentuje silne związki z muzyką ludową. Powrót wielkim szturmem vintagowych klimatów jest oczywistością, podczas gdy często zapomina się o folku, który zdobywa sobie coraz szersze uznanie."
Maciej Wirmański "Folk To nie obciach"
http://drugiobieg.org.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=5&Itemid=21
"1 maja. Data ta oznaczona jest w naszym kalendarzu jako Święto Pracy - dzień ustawowo od tej pracy wolny. Po raz pierwszy obchodzono je w roku 1889 z inicjatywy II Międzynarodówki, jako upamiętnienie śmierci protestujących robotników w Chicago. 123 lata później stało się ono w naszej ojczyźnie okazją do działań politycznych partii o proweniencji lewicowej. SLD zorganizowało manifestację wraz ze związkowcami  z OPZZ-u. Natomiast nowa lewica z Ruchu Palikota postanowiła przynajmniej na moment odłożyć na bok szablę antyklerykalno-obyczajową i przedstawić swój pomysł na gospodarkę." Piotr Kaszczyszyn "Kapitalizm połowicznie poprawiony"

http://drugiobieg.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=58:kapitalizm-poowicznie-poprawiony&catid=2:polska&Itemid=11

 ....a także wywiady z Łukaszem Warzechą, Zdzisławem Krasnodębskim, Anną Grodzką, Pawłem Kowalem, Jarosławem Gowinem i wiele innych.
Zajrzyjcie koniecznie na drugiobieg.org.pl!

Nabór tekstów do Drugiego Obiegu trwa do 1 czerwca!

Piszcie na adres drugiobiegknp@gmail.com.

Dołącz do nas: