Aktualności Aktualności

Powrót

Racja stanu – zmiany w jej postrzeganiu. Cykl dyskusji o polskiej niepodległości – I część za nami.

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami Koło Nauk Politycznych zorganizowało dyskusję poświęconą polskiej niepodległości. Była to pierwsza część szerszego cyklu spotkań, na które niebawem (bo już w listopadzie) wszystkich chętnych zaprosimy!

Przeczytajcie tymczasem czego udało nam się dowiedzieć na czerwcowym spotkaniu:

Moi Drodzy,

ewidentnie mieliśmy dziś do pogadania! W tym celu odbyła się pierwsza, inaugurująca większy cykl, debata o niepodległości Polski. Tematem, który trafił na pierwszy ogień, była zmiana w postrzeganiu polskiej racji stanu.

Zaczęliśmy od pytań o definicje, by powiedzieć sobie wprost, jaki będzie tok naszej dyskusji, a jednocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie – czym właściwie jest racja stanu? Terminem, który wyświechtany został przez dziennikarzy, publicystów i polityków, czy rzeczywistym dążeniem państwa w dobie kryzysów na poziomie wewnętrznym, lokalnym, globalnym?

I choć pojęcie racji stanu odmienione zostało dziś w ciągu 2 godzin naszej dyskusji przez wszystkie przypadki, nie wyczerpaliśmy tematu. Przeciwnie – okazało się, że termin ten posiada wiele ukrytych znaczeń. Po krótkiej przebieżce przez historię opartej na pytaniach, podczas której zastanawialiśmy się nad tym, o co chodziło marszałkowi Piłsudskiemu?; czy przyjęcie konstytucji marcowej przez aklamację było tylko ciszą przed burzą?; co zmieniła transformacja ustrojowa?; komu służą media?; jaką stworzyć opowieść o Polsce?; przyszedł czas na pytania ze strony publiczności. Dzięki nim udało nam się wykroczyć poza przewidzianą konwencję dyskusji i poruszyć także palące tematy bieżącej polityki, jak reparacje wojenne, poziom edukacji, czy nowelizacja ustawy o IPN.

Nasi goście – prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr Jacek Sokołowski oraz redaktor Marcin Makowski – okazali się jednak świetnie przygotowani nie tylko na grad pytań ściśle związanych z tematem przewodnim dyskusji.

Na koniec Instytut Polityk Publicznych zebrał propozycję zmian dla Rzeczpospolitej. Nie stało się to bynajmniej w celach kolekcjonerskich – utworzony zostanie na ich podstawie raport pt. „100 zmian na 100-lecie Niepodległości”, nad którym już trwają prace!

Wygląda więc na to, że z dniem dzisiejszym dobrze wyszliśmy z progu! Po więcej wrażeń, refleksji, argumentów i komentarzy do rzeczywistości zapraszamy już we wrześniu. Tuż po wakacjach wracamy bowiem, by podzielić się wszystkim tym, co zasłyszeliśmy w Polsce i o Polsce! Do zobaczenia!

Dziękujemy naszym partnerom, bez których ta dyskusja byłaby uboższa o sporą część kolorytu zaangażowanej w debatę widowni - Civitas Christiana Kraków oraz Instytut Polityk Publicznych!

Te kilka powyższych słów napisała do Was Gabriela – jedna z organizatorek tego wydarzenia.

Po więcej zapraszamy już w listopadzie 2018 roku. Miesiącu szczególnym, dla rozmów o polskiej niepodległości. Tematem przewodnim spotkania będą tym razem ojcowie polskiej niepodległości i ich wpływ na odzyskanie wolności.

Dziękujemy za obecność i zapraszamy na następne spotkania w tym cyklu!

Następny
Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dołącz do nas: