Aktualności Aktualności

Spotkanie Rekrutacyjne KNP UJ 2018

Zapraszamy do wzięcia udziału w Spotkaniu Rekrutacyjnym KNP UJ 2018.

Przedstawimy na nim czym zajmują się poszczególne sekcje tematyczne, jakie oferują dla Was możliwości rozwoju oraz cały plan działania Koła Nauk Politycznych UJ na najbliższy rok akademicki 2018/2019!

Zapraszamy na spotkanie studentów wszystkich kierunków prowadzonych na Uniwersytecie, zainteresowanych naukami politycznymi :)

Ci z Was, którzy jeszcze nie wypełnili ankiety członkowskiej, będą mogli zrobić to na spotkaniu, a także uregulować składkę członkowską w wysokości 20 złotych.

Jesteśmy otwarci na wszystkie Wasze pomysły, zatem pamiętajcie żeby zabrać je ze sobą!

Spotykamy się:

GDZIE: Kolegium Śląskie, Aleja Mickiewicza 3, Sala Nr 3

KIEDY: 7 listopada, godz. 19:15

To co? Widzimy się w następną środę :) Do zobaczenia!

Zarząd na rok akademicki 2018/2019

Miło nam poinformować, iż Zarząd Koła Nauk Politycznych UJ na rok akademicki 2018/2019 w składzie:

Przewodnicząca – Agnieszka Tarnowska

Wiceprzewodnicząca – Gabriela Masztafiak

Sekretarz – Aleksandra Broja

objął swój urząd i niebawem zaprosi wszystkich zainteresowanych studentów na spotkanie rekrutacyjne, spotkania tematyczne, dyskusje, spotkania referatowe, seminaria ideowe i spotkania promocyjne książek.

Opiekunem naukowym Koła jest niezmiennie Dr Błażej Sajduk.

Zainteresowanych kontaktem zapraszamy do pisania wiadomości mailowych na pocztę koła: kolonaukpolitycznych@gmail.com lub drugiobiegknp@gmail.com

Jesteśmy do Waszej dyspozycji także za pośrednictwem profilu na Facebooku, gdzie również możecie wysyłać do nas wiadomości – odpiszemy najszybciej jak to możliwe 😊

Pozdrawiamy!

Plan działania KNP UJ

Plan działania KNP UJ, nowe sekcje i spotkanie rekrutacyjne!

Plan działania Koła na najbliższe miesiące i cały rok akademicki zapowiada się bardzo imponująco i czekamy, by podzielić się nim z Wami na najbliższym spotkaniu rekrutacyjnym.

Chcemy zaproponować Wam nowe sekcje tematyczne, regularne spotkania dyskusyjno-referatowe, przedstawić nowych koordynatorów sekcji, a także zaprosić do działania w już obecnych!

Zapraszamy Was niebawem na spotkanie rekrutacyjno-organizacyjne gdzie dowiecie się więcej o tym co przygotowaliśmy dla Was na ten rok!

Weźcie ze sobą znajomych i przybywajcie – obiecujemy Wam, że nie będzie to stracony czas! 😉

Zapraszamy na FB czasopisma Drugi Obieg!

Zapraszamy do śledzenia na FB profilu Drugiego Obiegu – studenckiego czasopisma Koła Nauk Politycznych UJ. Publikujemy tam i udostępniamy szerszej publiczności artykuły studentów, wywiady i recenzje. Dzielimy się także naszymi książkowymi rekomendacjami i publikacjami najbardziej godnymi uwagi. W formie postów odsyłamy do ciekawych spotkań tematycznych organizowanych przez instytucje kultury w Polsce, a także do wartościowych artykułów i felietonów.

Wszystkich studentów zainteresowanych pisaniem artykułów zapraszamy do kontaktu z redakcją i włączeniem się w jej pracę! Czekamy na Wasz zapał do pracy, pomysły, wiedzę i odwagę w działaniu!

Szerokie grono odbiorców zachęca nas do tego abyście i Wy do niego dołączyli – a zatem kliknijcie w link i czytajcie z nami! 😊 https://www.facebook.com/DrugiObieg/

Link do strony internetowej i internetowego wydania czasopisma: http://drugiobieg.org.pl/

Racja stanu – zmiany w jej postrzeganiu. Cykl dyskusji o polskiej niepodległości – I część za nami.

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami Koło Nauk Politycznych zorganizowało dyskusję poświęconą polskiej niepodległości. Była to pierwsza część szerszego cyklu spotkań, na które niebawem (bo już w listopadzie) wszystkich chętnych zaprosimy!

Przeczytajcie tymczasem czego udało nam się dowiedzieć na czerwcowym spotkaniu:

Moi Drodzy,

ewidentnie mieliśmy dziś do pogadania! W tym celu odbyła się pierwsza, inaugurująca większy cykl, debata o niepodległości Polski. Tematem, który trafił na pierwszy ogień, była zmiana w postrzeganiu polskiej racji stanu.

Zaczęliśmy od pytań o definicje, by powiedzieć sobie wprost, jaki będzie tok naszej dyskusji, a jednocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie – czym właściwie jest racja stanu? Terminem, który wyświechtany został przez dziennikarzy, publicystów i polityków, czy rzeczywistym dążeniem państwa w dobie kryzysów na poziomie wewnętrznym, lokalnym, globalnym?

I choć pojęcie racji stanu odmienione zostało dziś w ciągu 2 godzin naszej dyskusji przez wszystkie przypadki, nie wyczerpaliśmy tematu. Przeciwnie – okazało się, że termin ten posiada wiele ukrytych znaczeń. Po krótkiej przebieżce przez historię opartej na pytaniach, podczas której zastanawialiśmy się nad tym, o co chodziło marszałkowi Piłsudskiemu?; czy przyjęcie konstytucji marcowej przez aklamację było tylko ciszą przed burzą?; co zmieniła transformacja ustrojowa?; komu służą media?; jaką stworzyć opowieść o Polsce?; przyszedł czas na pytania ze strony publiczności. Dzięki nim udało nam się wykroczyć poza przewidzianą konwencję dyskusji i poruszyć także palące tematy bieżącej polityki, jak reparacje wojenne, poziom edukacji, czy nowelizacja ustawy o IPN.

Nasi goście – prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr Jacek Sokołowski oraz redaktor Marcin Makowski – okazali się jednak świetnie przygotowani nie tylko na grad pytań ściśle związanych z tematem przewodnim dyskusji.

Na koniec Instytut Polityk Publicznych zebrał propozycję zmian dla Rzeczpospolitej. Nie stało się to bynajmniej w celach kolekcjonerskich – utworzony zostanie na ich podstawie raport pt. „100 zmian na 100-lecie Niepodległości”, nad którym już trwają prace!

Wygląda więc na to, że z dniem dzisiejszym dobrze wyszliśmy z progu! Po więcej wrażeń, refleksji, argumentów i komentarzy do rzeczywistości zapraszamy już we wrześniu. Tuż po wakacjach wracamy bowiem, by podzielić się wszystkim tym, co zasłyszeliśmy w Polsce i o Polsce! Do zobaczenia!

Dziękujemy naszym partnerom, bez których ta dyskusja byłaby uboższa o sporą część kolorytu zaangażowanej w debatę widowni - Civitas Christiana Kraków oraz Instytut Polityk Publicznych!

Te kilka powyższych słów napisała do Was Gabriela – jedna z organizatorek tego wydarzenia.

Po więcej zapraszamy już w listopadzie 2018 roku. Miesiącu szczególnym, dla rozmów o polskiej niepodległości. Tematem przewodnim spotkania będą tym razem ojcowie polskiej niepodległości i ich wpływ na odzyskanie wolności.

Dziękujemy za obecność i zapraszamy na następne spotkania w tym cyklu!